FLUKE PRV240FS Proving Unit
- Prove operation of FieldSense function on T6 electrical testers
- Reduce risk of shock and arc flash by validating tool operation
- Source both AC and DC steady-state voltage (240 V AC/DC)
SKU: FLUKE PRV240FS
Categories: Electrical Testers, Electrical Testers, Electrical Testers
Related products
Circuit Testers
SP TOOLS Circuit Tester – Car & Truck – 3 to 48v
FEATURES
- Circuit tester with test lead for either passenger car or trucks
- Checks circuit between 3-48 Volt
- LED display shows polarity
- Safe to use with electronics
(0 reviews) -
Diagnostic Tools
KLEIN TOOLS Digital Multimeter, TRMS Auto-Ranging, 1000V, Temp, Low Impedance
- Multimeter with automatic ranging True Root Mean Square (TRMS) technology for increased accuracy
- Tester measures up to 1000V AC/DC voltage, 10A AC/DC current and 60 MOhms resistance, plus temperature, capacitance, frequency, low impedance (LoZ), duty-cycle, test diodes and continuity
- Low Impedance (LoZ) mode for identifying and eliminating ghost or stray voltages
- Low battery indicator and easily accessible battery and fuse compartment
- Tough meter is built to withstand a 6.6′ (2 m) drop and is rated IP42
- Includes carrying pouch, test leads, thermocouple with adapter, and batteries
- CAT IV 600 V safety rating
(0 reviews) -
Diagnostic & Electrical
KINCROME Battery Load Tester 6 or 12v <100A